Sprawny ruch przy rewitalizacji w sercu Utrechtu

Kiedy w latach 30. XX wieku przeprowadzono St.-Jacobsstraat przez dzielnicę C, jej charakter drastycznie się zmienił. Typowa dzielnica w centrum miasta wypełniła się wysokimi biurowcami. Pod koniec lat 50. pojawił się kolejny budynek. Stienstra, firma działająca na rynku nieruchomości w całej Holandii od blisko 60 lat, planowała przekształcić biurowiec na budynek mieszkalny, dopóki nie pojawiła się niespotykana szansa.

“Byliśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni do budowania stworzenia tutaj mieszkań” - mówi Alphons Spaninks, dyrektor nieruchomości w Stienstra. “Prawdziwa transformacja, która przyczyniłaby się do stworzenia nowych mieszkań w Utrechcie, gdzie ich bardzo brakuje. A ponieważ jest to szczególnie piękne miejsce, naprawdę chcieliśmy stworzyć tam coś wyjątkowego.” Stienstra od momentu rozpoczęcia pracy nad pierwszymi planami zdecydowała się na współpracę z Novaform.

Patrick Bekker, project manager w Totaalonderhoud: “Wniosek o pozwolenie został już złożony, wszystko było gotowe, włącznie z budżetem.” Alphons kontynuuje: “I nagle pojawił się przyszły najemca i powiedział: ‘Tak, właściwie chcę od was wynająć cały budynek jako biuro’.” Stienstra zaczęła rozważać: czy mieszkania w tym miejscu, przy obecnym układzie i w obecnym stanie, są idealnym rozwiązaniem? Czy wariant biurowy jest lepszą alternatywą? “Biorąc za punkt wyjścia czasy, w których najemcy biurowi coraz częściej się wycofywali, a liczba pustostanów wzrosła, w ostatnich latach zaobserwowaliśmy większy popyt na powierzchnię biurową. Ponieważ okazało się, że ten najemca idealnie pasuje do budynku, była to dobra okazja do zmiany decyzji.” W ten sposób zlecenie przekształcenia budynku zamieniło się w ostatniej chwili w zlecenie remontu.

“Od strony logistycznej stało się to o wiele łatwiejsze” - mówi Patrick. “Ścieżka rowerowa jest tutaj najbardziej ruchliwą w Holandii: pokonuje ją dziennie ponad 40.000 rowerzystów. Pracując nad pierwotnym zleceniem transformacji budynku spędziliśmy ponad 9 miesięcy nad stworzeniem planu bezpieczeństwa i komunikacji w budynku. W prace zaangażowanych było ponad 25 interesariuszy. W przypadku nowego planu mamy o wiele mniej prac z użyciem dźwigu i transportu. Oznacza to również mniejszą emisję CO2 i mniejsze zużycie materiałów.”

Gruntowna renowacja

Stary budynek jest obecnie poddawany gruntownej renowacji, a K3 Architectuur wykonał specjalny projekt elewacji. Guus Theuws, projektant w Novaform: “Stworzyliśmy projekt, który pasowałby do budynku mieszkalnego, o takim wyglądzie. Komitet do spraw pomocy społecznej w Utrechcie był mniej zadowolony. Zależało im na tym, aby budynek wyglądał w dużej mierze tak, jak gdy powstał w latach 60. Niechętnie dostosowaliśmy się do tej propozycji, tworząc budynek mieszkalny o bardziej biznesowym wyglądzie.” Wtedy pojawił się najemca. Alphons: “To właściwie idealnie pasowało do biznesowego wyglądu budynku”.

Charakterystyczne balustrady na ścianach przednich i bocznych zostaną zachowane, ale będą wykonane z wielu szklanych mozaik w różnych odcieniach, które nadadzą budynkowi niepowtarzalny wygląd. Guus: “K3 Architectuur opracowała abstrakcyjny wzór, przechodzący od ciemnego do jasnego. Oznacza to, że żaden metr kwadratowy mozaiki nie jest taki sam. Szklana mozaika tworzona jest często, ale to rozproszenie jest dość wyjątkowe.” Ponadto w elewacjach pojawia się dużo szkła, przez co w szczególności parter jest bardziej przezroczysty. Pojawią się nowe, aluminiowe ramy okienne. Nowe fasady mają średnią wartość RC równą 5. Dach będzie w całości na nowo izolowany. Istniejące elewacje murowane zostaną zaizolowane i pojawi się trwała instalacja. Budynek jest także całkowicie bezgazowy. Wewnątrz pojawią się wielkie biura typu open space, otwarte przestrzenie, toalety, wyremontowana zostanie winda. Alphons: “Był to biurowiec z wieloma najemcami, a każde piętro miało swój własny układ z pomieszczeniami biurowymi. Teraz pojawi się zupełnie nowy styl, z wieloma otwartymi przestrzeniami i oddzielnymi salami konferencyjnymi.”

Prace rozbiórkowe rozpoczęto w czerwcu 2019 roku, a po wakacjach ruszyła rozbudowa. Budynek ma zostać oddany w marcu 2020 roku. Wtedy, jak mówią Alphons, Patrick i Guus, Utrecht zyska przepiękny biurowiec. Wygląd ulic w centrum także zostanie odświeżony.

O Stienstra: Nieruchomości Stienstra ma we krwi. Od 1961 roku działa jako firma zajmująca się nieruchomościami w całej Holandii. Stienstra koncentruje się na istniejących i nowo budowanych mieszkaniach w środkowym segmencie. Portfolio firmy obejmuje kilka tysięcy wynajmowanych nieruchomości i apartamentów w całej Holandii. Stienstra dąży do optymalnej przyjemności mieszkania, z właściwym stosunkiem ceny do jakości. A w tym wszystkim cechuje ją kreatywności i elastyczności.

Aktualności
Deel dit verhaal