Belvedere zdobywa nagrodę architektoniczną Hilversum Architecture Prize

Niezwykły, wznoszący się w górę budynek mieszkalny ‘Belvedère’ architekta René van Zuuka wygrał w czwartek 11 kwietnia Nagrodę Architektoniczną Hilversum.

Novaform zaprojektowała 10-kondygnacyjny kompleks z 55 mieszkaniami dla inwestora Altera Vastgoed. Nazwa projektu Belvedère odnosi się do fenomenalnego widoku na Hilversum i zalesiony obszar.

Podczas ceremonii wręczenia nagród w ratuszu Hilversum złożone z ekspertów jury pochwaliło ten spektakularny projekt. Rudy Uytenhaak, przewodniczący jury, nazwał Belvédère „ekscytującym i innowacyjnym budynkiem, który przedstawia architekturę przyszłości”. Zwrócono również uwagę na przypominający wazę kształt budynku, wyjątkową kreatywną odpowiedź na zadanie, by dokonać zagęszczenia, w połączeniu z wymogiem, aby 85% powierzchni na poziomie ziemi pozostało wolne.

Nagroda publiczności trafiła do ‘Mout’, garażu samochodowego zbudowanego w 1912 roku dla zamożnych mieszkańców, któremu Zecc przywrócił dawną świetność - teraz funkcjonuje jako browar i ratusz. Belvedère zajął w tej kategorii drugie miejsce, kompleks mieszkalny Almansweide biura Moost - trzecie.

Raport jury był pełen pochwał: „Belvedère jest znakomicie zaprojektowane i możliwe do zrealizowania. Inteligentny i pomysłowy, zarówno konstrukcyjnie, jak i pod względem zabudowy, z dużymi i małymi narożnymi mieszkaniami unikalnymi dla wysokich budynków. Trudne zadanie wykonane z niespotykaną biegłością architektoniczną.

Inteligentny, odważny, ekscytujący, imponujący i energiczny to tylko niektóre określenia, które przywołuje wygląd budynku. Jest wyraźny, dodaje energii i zaznacza swoją obecność w tym miejscu.

Eksperckie jury zgodnie podjęło decyzję o przyznaniu Nagrody Architektonicznej Hilversum 2019.”

Aktualności
Deel dit verhaal